יוגה צחוק - סדנאות השתטות, צחוק

 

 

שיטת ה"יוגה צחוק"  אותה המציא ההודי קטאריה מדאן, רופא משפחה במקצועו, פותחה בשנת 1995 כאשר שאל את עצמו ד"ר מדאן כיצד ניתן לתרגם את המחקרים שעסקו בנושא "גישה חיובית לחיים" לאיכות חיינו; לחיזוק המערכת החיסונית ולהשלכותיו על בריאות הנפש והרוח שלנו. סדנאות צחוק

מדובר בטכניקה פשוטה ומדהימה שהוכחה כבעלת עוצמה רבה והפכה לתנועה כלל עולמית שמטרתה להשיג בריאות לכל ושלום עולמי דרך צחוק והשתטות. לפי השיטה אין צורך להיות שמח, בעל חוש הומור וסיבה טובה על מנת לצחוק.  על פי ד"ר מדאן 15 דקות של צחוק בריא ביום, יכולות להוות מענה טוב לאריכות חיים. אבל כיצד גורמים לאנשים לצחוק ?

 

ד"ר מדאן הבין כי לא ניתן יהיה להשתמש בכלים הרגילים של בדיחות לאורך זמן. הוא גם ידע לומר כי המוח שלנו מגיב באופן זהה לצחוק אמיתי ולצחוק מזויף. עיקרון השיטה: "Fake it until you make it" – לא חשוב איך וממה העיקר שתצחקו - הצחוק אינו תלוי במצב רוח, ברגע שמתחילים לצחוק האנדורפינים כבר יעשו את המלאכה. 

הצחוק נותן לבעיות החייים את מקומם האמיתי, כך שלא ישתלטו ויכריעו אותנו. החוכמה בחיים היא להפוך משבר להזדמנות, להפוך את המינוס לפלוס, את החיסרון ליתרון. לצחוק על פי השיטה יש יכולת לנטרל שלושה מהרגשות הכי כואבים: פחד, כעס ושעמום. באמצעות תרגילי צחוק, נשימה והרפיה נלמד להפיג אותם וליצור שמחה וחיוניות.

 

יום הולדת 50-60-70

 

 מלבד היותו "מורה לצחוק" עיקר פועלו הוא להכשיר מורים ברחבי העולם ע"מ שיפיצו את הבשורה כשגרירי צחוק מטעם "בית הספר הבין לאומי יוגה צחוק". גם בארץ מתפשטת התופעה בהתמדה וכיום יש יותר ויותר מועדוני צחוק וארגונים וחברות מזמינות  סדנת צחוק שלנו

 

זה מתחיל בצחקוק מאולץ ומטופש משהו, עובר לצחוק מתנגן ומתגבר, אנשים מסתכלים אחד על השני, מה שהופך את העניין למצחיק עוד יותר. בסופו של דבר, נשמעות שאגות צחוק בלתי נשלטות, עד שהחברים נשכבים מעולפים מצחוק על הרצפה. "מטיפול" כזה יוצאים מחייכים מפה לאוזן למשך כל יום העבודה. העולם האפור-שחור מקבל צבעים ורודים יותר והחיים מתחילים לחייך אלינו. מסתבר שהעסק מצליח לא רע, רק לאחרונה צצו 20 חברות יעוץ בארה"ב, שמתמחות בתרפיית יוגה צחוק  למקומות עבודה.

 

אופנה חדשה הגיע לארה"ב - תרפיית צחוק שמה. מתכנסים עובדים לעת בוקר ומתחילים לצחוק יחד בעזרתו המצחיקה שלמדריך צחוק מוסמך במסגרת סדנת צחוק

 הצחוק, לדעתם, יכול לשפר את המוטיבציה, כי הוא משפר את מצב הרוח, וכך גורם לעובדים להאיר פנים ללקוחות, להיות פתוחים לרעיונות חדשים ולגלות מעורבות רבה יותר בעבודה.

הרעיון הזה לא נולד היום. רוברט הולדן, מחבר הספר "הצחוק התרופה הטובה ביותר" מספר שהשבטים החיים ביערות הגשם שבדרום אמריקה נוהגים, בכל פעם שמישהו חולה במחלה אנושה, לערוך פסטיבל השתטות שנועד לעודד את החולה ולזרז את הריפוי עד להבראה מלאה.

 

לפני כ- 5 שנים הקים "מומחה להומור" בהודו מועדון צחוק בינלאומי, הכולל 50 אלף הודים שמשתוללים מצחוק כל הדרך אל העבודה. מספרם , כמו כל דבר אחר בהודו- הולך וגדל בהתמדה. 

לרגשות ומחשבות יש השפעה חיובית, או שלילית על המצב הגופני וכבר נאמר במקורותינו "שהצחוק יפה לבריאות". אבל, לא רק צחוק יפה לבריאות, אלא , מסתבר שכל ביטויי הרגש למיניהם, ואי שמירה שלהם בבטן, תורמים לתחושת "שחרור" ו-LETING GO ולכן יפים לבריאות.

 

יום הולדת 50-60-70

 

יעידו על כך משתתפי סדנאות צחוק ופורקן רגשי בארץ ובעולם שמתנסים בהבעת רגשות, שמסייעת להפגת תסכולים וחרדות לאחר שנים של הדחקה, התאפקות ואי מתן ביטוי רגשי לחרדותיהם ותשוקותיהם.
רוברט הולדן, עומד על חשיבות מצב הרוח הטוב והעליז לבריאות. הוא פתח מרפאת צחוק בה הוא מטפל באמצעות תרפיית צחוק ומלמד את הפציינטים שלו "מיומניות אושר". התפרצות צחוק מאושר היא, לדבריו, אחת מההתנסויות האנושיות המהנות והמבריאות ביותר.

 

למצב רוח טוב ועליז השפעה חיובית, שמחלחלת פנימה ומסייעת בהתמודדות היום יומית. היא טוענת אותנו בדיסקט עם תכנים של בריאות , תקווה ואושר, שמשפעים על הצד הפיזי במערך גוף - נפש שלנו. אימון יום יומי , לאורך זמן, בצחוק, טוענים "מומחי צחוק" יחלחל פנימה וישפיע לטובה מבחינה גופנית ונפשית.

 

אי התנסות בחוויות רגשיות חיוביות, בגלל אירועים שליליים בחיינו, (מסוג אלה שעוברים עלינו כעת) עלולה להפוך אותנו לפסימיים ומרי נפש ולהשפיע לרעה על בריאותנו.

מה שקורה הוא שכאשר כאשר מודחקות תחושות של חרדה , פחד וכעס האדם מתנסה בהיבט הגופני השלילי של תחושות אלה , שגורמות למחלות שונות ומשונות.  בנוסף, למצב רוח רע, לחוץ ונרגן יש השפעה שלילית על התנהגותנו ויחסינו עם הסביבה בעבודה ומחוצה לה. ידוע, שאנשים כעוסים ומרים נוטים לראות את האנשים סביבם באותו אופן . נטייה כזו תגדיל, לרוע מזלם, את הסיכוי שאומנם כך יהיה לבסוף. האופן בו הם מתייחסים לזולת יגרום לתגובה במטבע דומה מהצד השני, ויחזק בתגובת משוב את התנהגותם. מה שרואים בחוץ הוא ההשתקפות של הנפש פנימה.

 

איפה זה קורה? 

יום כיף אצלנו במרכז. כולכם מוזמנים להתגלגל...>>סדנת צחוק במרכז

 

# לכל מאמרי רווחה

 

 

פייסבוק  אינסטגרם   טריפאדוויזר   יוטיוב   ביקורות גוגל   וואטצאפ      

 

יום הולדת 50-60-70

 

 

top